Özlüce Jersey Sütü ile nefis Güllaç yapıyoruz

Ramazan’ın baş tacı tatlılarından olan Güllaç iftar sofralarını süsyelen geleneksel tatlılarımızdandır. Hem sağlıklı hem de hafif olan güllaç tatlısına, başta yüksek yağ ve protein oranıyla bilnen yoğun kıvamlı “Özlüce Jersey Sütü” ile yeni bir yorum getiriyoruz.

Ramazan’ın müjdeleyicisi, Osmanlı’nın kuruluş yıllarından itibaren yapılan Güllaç tatlısı, Ramazan ayının en çok aranılan tatlı tarifleri’nden biri olarak göze çarpıyor. Genellikle dışarıdan alınsa da asıl lezzetli olanı evde yapılandır. çeşitli süslemelerle hem göze hem damağa hitap eden, hafif bir lezzet olmasına rağmen tatlı ihtiyacını karşılayan Güllaç hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlıyoruz. Mısır nişastası, un ve suyun muhteşem uyumunun eseri Güllaç yaprakları, ceviz, süt ve gül suyuyla birleşince Ramazan sofralarının baş tacı oluyor. Peki, az malzemeyle enfes bir tatlı yapılabileceğinin kanıtı Güllaç tatlısı nasıl yapılır?

  • Güllaç yaprakları, nişastanın daha uzun süre taze kalması için hamurlaştırılması ve kurutulması sonucunda ortaya çıkmıştır. Doğru saklama koşullarında tazeliğini uzun bir müddet koruyan güllaç yapraklarının tatlı yaparken mutlaka taze olması gerektiğini unutmayın. Kırılmış ya da kolay ufalanan güllaç yaprakları yeterince taze olmadığı için tariflerde kullanılmamalıdır.
  • Güllaç yapımında dikkat edilmesi gereken üç temel nokta vardır: Güllaç yaprakları, süt ve şeker. Beğeni kazanacak güllaç yapımı için güllaç yaprakları kadar önemli bir diğer unsur süt kullanımıdır. Bu doğrultuda güllaç tarifinde kullanılan sütün tam yağlı olması gerekmektedir. Tam yağlı süt, tatlının çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple Özlüce Jersey sütü kullanıyoruz.
  • Lezzetiyle olduğu kadar görüntüsüyle de iştahları kabartacak güllaç tarifi için mutlaka süsleme yapmanızı tavsiye ederiz. Buna göre güllaç dekorasyonu için en çok kullanılan meyvenin nar olduğu söylenebilir. Ayrıca kiraz ve çilek de güllaç tarifine çok yakışan lezzetlerdendir.

ÖZLÜCE JERSEY SÜTLÜ GÜLLAÇ TATLISI:

MALZEMELER

1 paket güllaç (10 yaprak güllaç)
1, 5 litre Özlüce Jersey süt
2 su bardağı şeker
Çekilmiş fındık
2 yemek kaşığı gül suyu

Üzeri için isteğe bağlı olarak;

Fındık
Vişne
Nar taneleri

YAPILIŞI:

Tarife öncelikle şerbeti hazırlayarak başlayın. Şeker ve Jersey sütünü derin bir tencerenin içerisine alıp ılık olana kadar karıştırın. Kesinlikle sütü kaynatmayın.
Daha sonra güllaç yapraklarını derince bir tepsiye koyun. üzerine her yeri ıslanacak şekilde kepçe ile Jersey sütünü dökün.

5 güllaç yaprağını aynı işlemi tekrarlayın ve 5. katı da sütle ıslattıktan sonra bu kata fındık serpin. Üzerine diğer güllaç yapraklarını aynı şekilde ıslatarak döşeyin.

Kalan şekerli sütten bir su bardağı kadar alıp içerisine gül suyunu ilave edin. Son olarak tatlının üzerini döktükten sonra buzdolabına kaldırın.

En az 2-3 saat dinlendirdikten sonra üzerini isteğe göre süsleyip servis edebilirsiniz.

PÜF NOKTALAR:

  • Güllaç mutlaka yapıldığı gün tüketilmesi gereken bir tatlıdır. Çünkü ertesi güne güllaç yapraklarının üzeri kuruyabiliyor ve içerisinde ceviz, fındık, fıstık ya da meyve yer alıyorsa güllacı karartabiliyor, sütün de tadını bozabiliyor.
  • Güllaca gülsuyu eklemek Osmanlı’dan gelen bir gelenek. Ancak gülsuyu konulmadan da güllaç yapabilirsiniz. Gülsuyu yerine nar suyu ilave edebilir veya süte vanilya katarak değişik bir aroma hazırlayabilirsiniz.

Afiyet olsun.